Rendezett, szép és nyugalmat áraszt!
A gyermek önállóan tudjon benne mozogni ès fejlődni. A felnőtt szinte eltűnik, nem kell, hogy közbelépjen vagy segítséget nyújtson. A bútorok és tárgyak az ő méretének megfelelőek legyenek, tükrözzék korának képességeit, ösztönözzék új dolgok felfedezésére. Otthon természetesen nem lehet kialakítani egy bölcsödét, nem is kell! A gyermek felnőttekkel él együtt, az otthon mindenkinek kényelmes és élhető legyen.
Születése után a gyermeknek természetes igénye, hogy anyukája vagy a róla gondoskodó felnőtt közelében maradjon. Lehetőleg minden helységben, ahol tartózkodunk, legyen velünk a gyermek. Egy kis puha matracot le lehet rakni akárhol a földre. Ez a legbiztonságosabb és legjobb módja, hogy a gyermek szabad fejlődését támogassuk. Kerüljük a ringató és pihentető székeket. Mozgástalanságra ítélni biztonsági ővekkel abban a korban, amikor pont a mozgás fejlődése indul meg komoly következményekkel járhat. Ha a földön van egy biztonságos puha, de nem gyűrődő matracon, akkor nyugodtak lehetünk, onnan nem tud leesni, szabadon nézegethet és fejlődhet.
Amikor elkezd forgolódni és mászni a helyzet természetesen változik, de akkor is kerülendő a sok rács és zárak használata. Ahogy gyermekünk szépen növekedik és konkrét kapcsolatot teremt a környezetével, igyekezzünk neki elérhetővé tenni egy-egy dolgot. A felfedezések kora pont arról kell szóljon, hogy minél több tárgyat fel tudjon fedezni a kezével, szájával és orrával. Ilyenkor különösen fontos, hogy a legegyszerűbb mindennapi tárgyakat megfoghassa, érezze a méretét, hőmérsékletét, felületét és hangját.
18 hónapos/2 éves kortól elkerülhetetlen, hogy gyermekünk számára kialakítsunk egy sarkot a nappaliban. A kikapcsolódás és együttlét helye lesz, ahol az egész család sok időt tölt. Ebben az időszakban megfigyelhető, hogy egy egy tevékenység elkezdi hosszabb időre lekötni a gyermek figyelmét. Már nem felfedező útra megy körbe körbe az otthonában, hanem elkezd komolyabban dolgozni a tárgyakkal, és közben összekapcsol mozdulatokat.
A konyhában elég egy pár elérhető polcot és fiókot átadni neki. Gyorsan meg fogja tanulni, hogy ott találja saját kis poharát, evőeszközeit és egyéb egyszerűbb uzsonnához vagy konyhai tevékenységhez szükséges eszközöket.
Természetesen az ő szobájában minden az övé legyen. Legyenek elérhetőek a ruhák, polcok, fiókok, tükör, lámpakapcsolok és az ajtókilincs.
A rend és letisztultság:
A gyermekek születésüktől kezdve szeretik a rendet, ezt a megszokásokhoz való ragaszkodásuk is bizonyítja, biztos pontot ad nekik amitől megnyugszanak. A környezete és játékai is legyenek rendben kis polcokon, szép kosárkákban, így mindent könnyen megtalál, tudni fogja hol a helye és maga tudja kedvére rendezgetni. Nem kell neki sokminden egyszerre, a játékokat és tevékenységeket folyamatosan lehet cserélgetni, hiszen gyermekünk is folyamatosan változik. Így már egészen pici kúszó-mászó korától kezdve önállónak érezheti magát a saját környezetében és szeretettel fog is gondoskodni róla. A környezetében a gyermek szabad. Szabadon választhatja ki, hogy mivel játszik és foglalkozik ez így igaz, de az hogy mit talál a környezetében azt mi felnőttek határozzuk meg. Hát adjuk meg neki a legjobbat, gondosan tervezzük meg a neki szánt teret.
Ha túl sok egyszerre a játék és egyéb tárgy, akkor a rendet is nehezebb fenntartani. Elkezdődik a hatalmas tárolókban és kosarakban való felhalmozás, ami a rendetlenséghez vezet.
A letisztult és rendezett tér magába foglalja a határokat. A kisebb mennyiséget könnyebben tudja kezelni a gyermek. A Montessori oktatási intézményekben a gyerekek pici asztalkáknál, kisebb könnyen összehajtható szönyegeken vagy tálcákon dolgoznak, játszanak. A tér behatárolása segít a gyermeknek a tájékozódásban és nagyban elősegíti a térlátás és logika fejlődését. Ha megadjuk nekik ezt a lehetőséget egészen kicsi koruktól, nagyon fog nekik tetszeni a határok betartása. Jó példa erre, a már ülni tudó gyermek, amikor valamivel nagyon elfoglalt a földön. Ha legurul a szönyegről a játék és a padlón csörömpöl, egészen biztosan felemeli a fejét és felnéz a felnőttre. Ilyenkor szépen lassan és csendben, szinte lopakodva visszarakhatjuk a tárgyat a szőnyegre. Ezek az első apró lépések a rend megtanulására, és legközelebb biztosan a gyermekünk is pont olyan lassan és óvatosan, minket utánozva fog visszanyúlni az elgurult tárgyért.
Akármilyen idős tehát gyermekünk igyekezzünk mindig a következő szempontokra figyelni, amikor otthonunkban rendezkedünk és esetleg álmaink baba/gyerekszobáját szeretnénk megvalósítani:
- Kellemes színek.
- Letisztult környezet, fölösleg és túlzások nélkül. Higgyétek el nálunk egy nagy szekrényben elzárva több játék van, mint kirakva a szobákban. (de igyekszem sűrűn cserélgetni és változtatni őket, figyelve a gyermek igényeit)
- Legyen minden elérhető, ami a mindennapi élethez szükéges.
- A környezet rendezett legyen, ami a határokat természetesen magába foglalja.
- Legyünk tisztában a gyermek képességeivel. Ha olyan játékokkal vesszük körül, ami neki túl bonyolult, akkor sírás és frusztráció lesz a vége. Emellett még nekünk felnőtteknek is folyamatosan ott kell maradnunk mellettük vígasztalni, bátorítani vagy ami a legrosszabb helyettük játszani az adott tevékenységgel.
- Igyekezzünk minél több természetes anyagot adni neki: fa, fém, kerámia, textil stb. Kerüljük a műanyag halmozását, minden tárgy egyformának fog neki tűnni (könnyű, ugyanolyan a tapintásra és hőmérsékletre).
Képek gyermekbarát környezet, 2 hónapos kortól
[foogallery id=”2156″]
Képek gyermekbarát környezet, 8 hónapos kortól
[foogallery id=”2168″]
Képek gyermekbarát környezet, 18-24 hónapos kortól
[foogallery id=”2146″]