Mit szerezzünk be hozzá?
Egy kis alacsony szegélyű boboz vagy tálca
Karton henger (elfogyott ragasztószalag karton alapja tökéletes)
4-5 Ruhacsipesz
Ajánlott életkor
Körülbelül 1 éves kortól
Hogyan mutassuk meg a gyermeknek:
Készítsük elő gondosan az eszközöket. A tálcára helyezzük a ruhacsipeszeket és a karton hengert.
Amikor készen állunk, hívjuk oda magunkhoz a gyermeket és kérdezzük meg szeretné-e megnézni, hogy mire lehet használni ezeket a tárgyakat. Mutassuk be mi a gyermeknek finoman és lassan a feladatot. Figyeljünk oda, hogy jól lássa minden mozdulatunkat.
Fogjunk meg egy csipeszt 3 újjas fogással és lassú mozdulattal mutassuk meg a gyermeknek, ahogy összenyomjuk azt. Fontos, hogy jól lássa a kezünket és ahogy szétnyílik a nyomásra. Ismételjük meg ezt a mozdulatot néhányszor. Ezután fordítsuk a csipeszt a boboz pereme fölé, nyomjuk össze és csíptessük fel rá. Ezután folytassuk a feladatot a többi csipesszel. Amikor befejeztük szépen sorba rakjuk vissza egyesével a tálcára. Ugyanezt a feladatot elvégezhetjük úgy is, hogy a tálca pereme helyett a karton hengerre rakjuk a csipeszeket. Ez már egy nehezebb variáció, mert a csuklót folyamatosan igazítani kell egy görbe formához. Észre fogjuk venni, hogy ez sokkal összetettebb mozgás koordinációt igényel, mint az egyenes perem.
Amikor végeztünk a feladattal elkezdheti gyermekünk szabadon a munkát. Ha esetleg egy csipesszel dolgozik, amit újra és újra feltesz-levesz vagy egyéb variációt talál ki hagyjuk nyugodtan, ne zavarjuk meg, ne javítsuk ki!
Amikor befejeztük a tevékenységet, mutassuk meg gyermeküknek, hogy hol lesz a helye, ahova vissza kell mindig tenni a tálcát. Tudni fogja, hogy a jövőben, amikor csak szeretné megtalálja és önállóan tud vele dolgozni.
Mit fejlesztünk ezzel?
Ezzel az otthon nagyon könnyen megvalósítható feladattal gyermekünk fejleszti a finom motorikát, a szem-kéz koordinációt és gyakorolhatja a türelmet és pontosságot. A feladat elősegíti a koncentrációt, lehetőséget nyújt az ismétlésre és így a mozdulatok tökéletesítésére. Megismerkedik a csipesz használatával, ami egy hasznos háztartási eszköz, tehát segít az otthoni önállóságban.
Jótanács!
Eleinte figyeljünk oda arra, hogy a csipesz ne legyen túl kemény, könnyen szétnyíljon a nyomásra. Először érdemes olyat választani aminek a nyomófelülete szélesebb, esetleg mi ragasztunk rá valamit. Később már könnyebben fog neki menni a szükebb fogású csipesz használata is. Próbáljunk ki minden eszközt mielőtt odaadjuk a gyermeknek! Ha már sokat volt alkalma gyakorolni, lehet fokozatosan nehezíteni a feladatot egyre kisebb vagy szükebb fogású csipesszel. Végül el lehet kezdeni felfüggesztett madzagra is csipeszelni és bevonni apróbb egyszerű ruhadarabokat a munkába (körülbelül 2 éves kor).