Amikor gyermekünk kezd kicsit nagyobb lenni (2 éves kor körül,) aktívabban tud már segíteni a konyhában. A víz mindig megnyerő ötlet arra, hogy hosszabban lekössük figyelmét miközben főzünk. Ha megfelelően gondoskodunk róla, hogy elérje a vízcsapot, akkor a konyhapulton lehet dolgozni együtt. ( Segítség ebben a Learning tower)
Meg lehet neki mutatni lépésről lépésre a paradicsommosás folyamatát. Először tisztítsuk meg zöldjètől a paradicsomokat és tegyük egy tálkába. Helyezzük az edényt a vízcsap alá, ne tartsuk a levegőben, rakjuk le. Gyermekünk is megpróbálná majd egy kézzel tartani, ami természetesen egyelőre túl nehéz lenne neki. Ezután kell megnyitni a csapot, telengedni az edényt vizzel, megmosni alaposan a kis paradicsomokat, leönteni a vizet, esetleg ismételni a mosást és végül megtörölni őket. Nagyon fogja szeretni ezt a fontos hétköznapi tevékenységet és mindent meg fog tenni, hogy aprólékosan végezze. Ha esetleg elfelejt egy-egy lépést vagy összekeveri őket, ne javitsuk ki, hagyjuk had végezze a nagy munkàt. Egyetlen indok, amiért eleinte közbelépnék, az a vízcsap elzárására való szoktatás. Valószínűleg eleinte el is fogja azt felejteni, hiszen nagyon érdekes, ahogy a víz folyik majd túlfolyik a tálka peremén. Ilyenkor csak kedvesen jegyezzük meg: “Emlékszel rá, hogy amikor tele van az edény, akkor a vizet el kell zàrni?” és mi elzárhatjuk. Később már ne zárjuk el gyermekük helyett csak emlékeztessük rá. Nálunk például kisfiam néha még vissza is válaszolt “ahh igen anya” 🙂 és nyugodtan elzárta a vizet.
Szinte biztosan egy- kèt piros paradicsom minden nap a menü része lesz otthon, még ha nem is volt betervezve. Azt is megfigyelhetjük, hogy minden, amit ő készített vagy segített az elkészítésében azt szívesebben kóstolja és eszi majd meg az asztalnál!