A szép és rendezett környezet magával ragadja gyermekeinket is, ennek kialakítása és megőrzése folyamatos munkával, gondoskodással jár. Minden családtagnak jut bőven feladat, a legkisebbeknek is! Körülbelül 2 éves kortól gyermekünk elkezdhet gondozni egy kisebb szobanövényt.
Hogyan tegyük ezt lehetővé?
Kezdésnek válasszunk egy nagyobb méretű erős növényt, ami nem kényes a tapintásra. Legyen vaskos szára és ágai, széles levelei. Helyezzük a növényt a földre vagy egy alacsony stabil virágtartóra/asztalkára. Készítsünk mellé egy kis öntözőkannát, szórófejes flakont, egy-két vattakorongot vagy sminklemosó szivacsot. Rakjunk bele kevés vizet, később gyermekünk tölti majd fel. Figyeljünk oda, hogy az eszközök ne legyenek nehezek, túl nagyok és képes legyen megnyomni a szórófejet.
Mutassuk meg neki a feldatot:
– a kanna vízet a virág földjére öntjük.
– A flakonnal pedig spriccelünk egyet a vattakorongra, majd egyesével letöröljük a leveleket egyik kézzel, miközben a másikkal tartjuk azokat alulról.
Ez az egyszerű feladat általában akkora lelkesedést eredményez, hogy folyamatosan ismételni szeretné majd.
Egy kis segítség, hogy ne kelljen évente többször növényt cserélni a túlzott gondoskodás miatt: csináljunk egy vagy két jelzőtáblát, amik mutatják az éppen esedékes feladatot. Amelyiket végezheti, annak a tábláját tűzzük bele a földjébe, amikor elvégeztük ki lehet venni. Eleinte felügyeljük mi a növényt és használjuk a táblákat, később gyermekünk meg fogja tanulni, hogy a földjét és a leveleket kell ellenőrizni és az alapján gondozni. A táblák nagyon hasznosak akkor is, ha egy vagy több testvér él együtt a családban. Mindenki tudni fogja, hogy valaki már elvégezte az egyes feladatokat. (egyszerűbb változat: egy piros tábla, ami jelzi ne nyúlj a virághoz!)
Várom a sok-sok képet a kis dolgos kezekről 🙂