Mit szerezzünk be hozzá:
egy kis alacsony szegélyű tálca,
üveg edény,
kék, piros, zöld és sárga rudacskák (4-5 db max minden színből),
4 db kis méretű befőttesüveg,
4 db nagy befőttesüveg teteje,
4 db papírból kivágott körlap (piros, kék, sárga és zöld)
Ajánlott életkor:
Körülbelül 2 éves kortól (20-24 hónapostól)
Hogy mutassuk meg a gyermeknek:
Készítsünk elő minden szükséges eszközt a tálcára (ahogy a fenti képen látható)! Hívjuk oda magunkhoz a gyermeket és kérdezzük meg szeretné-e megnézni, hogy mire lehet használni ezeket a tárgyakat. Ha érdekli, fogjuk meg a tálcát és lassan menjünk el vele a feladat elvégzésére szánt helyszínre: földön kis szőnyegen vagy asztalnál.
Mutassuk be mi a gyermeknek finom mozdulatokkal a feladatot. Az edényből egyesével vegyük ki a színes pálcákat és rakjuk őket a színüknek megfelelő befőttesüvegbe (hangosan megnevezhetjük az egyes színeket: “kék” stb…). Figyeljünk oda, hogy jól lássa minden mozdulatunkat! Amikor befejeztük a munkát mindegyik befőttesüveg tartalmát öntsük vissza az edénybe, így újra lehet kezdeni elölről. Kérdezzük meg a gyermektől, hogy szeretné-e kipróbálni. Ezután hagyhatjuk őt önállóan dolgozni. Amikor befejezte, esetleg többször ismételte már és szeretne minket is bevonni, akkor kihasználhatjuk az alkalmat a színek ismétlésére, megnevezésére.
Három lépcsős gyakorlat:
- Felnőtt mondja és mutatja “ ez a piros”.
- Felnőtt kérdezi “ Melyik a piros?” – Gyermek mutatja meg.
- Felnőtt kérdezi “Ez milyen színű?” – Gyermek nevezi meg “az a piros”
Amikor befejeztük a tevékenységet, mutassuk meg gyermeküknek, hogy hol lesz a helye, ahová vissza kell mindig tenni a tálcát. Tudni fogja, hogy a jövőben, amikor csak szeretné ott megtalálja és önállóan tud vele dolgozni.
Mit fejlesztünk ezzel?
Ezzel az otthon nagyon könnyen megvalósítható feladattal gyermekünket bevezetjük a színek világába, gazdagítjuk a szókincsét. Minden alkalommal egyre konkrétabban és változatosabban fogja tudni kifejezni önmágát, ami elősegíti az önállóságot. A gyakorlatsor emellett fejleszti a finom- és nagymotorikát és a szem-kéz koordinációt. A feladat elősegíti a koncentrációt, lehetőséget nyújt az ismétlésre és így a mozdulatok tökéletesítésére.
Változatok:
- Első egyszerűbb változata a játéknak a színpárok keresése. Minden színből készítsünk elő csak két darabot és azokat párosítsuk össze.
- Amikor a gyermek különösen érdeklődik a színek iránt és a nyelv szenzitív periódusában vagyunk, könnyen megvalósíthatunk ehhez kapcsolodó feldatokat. Például egy adott napon csak egy színnel foglalkozzunk: keressünk olyan tárgyakat otthonunkban és gyűjtsük azokat egy szőnyegre. Nevezzük meg pár szóban és esetleg mondjuk el, hogy hol és mire használhatóak. Nagy siker lesz és könnyen bevonható ebbe a játékba a nagyobb testvér is!
- Később nehezíthetjük a feldatokat a másodlagos színek bevezetésével (narancs, barna, lila, fekete, fehér, szürke stb…).
- Legvégül pedig elkészíthetünk hasonló játékokat a színárnyalatokkal, például világoskéktől a sötétkékig sorbarakni a színeket vagy szétválogatni azokat.
Jó szórakozást … küldjetek képeket és videókat! 🙂