Az egyik érdekesség, ami elkerülhetetlenül feltűnik egy Montessori intézmény képei vagy gyermekekről készült felvételek nézegetése közben, hogy az eszközök kosarakban vagy tálcákon vannak elhelyezve és a gyerekek a földön kis szőnyegeken dolgoznak.
Elgondolkoztatok már rajta, hogy mi ennek az oka? Miért olyan fontos a használatuk Maria Montessori szerint? … Több oka is van amiért még a mai napig is ennyire népszerűek, sőt egyre több nem Montessori szemléletű intézmény is átveszi napjainkban a használatukat:
- Egyik oka, hogy ezek az egyszerű eszközök (kosarak és tálcák) segítenek fenntartani a rendet. A gyermekbarát környezet gyökeres alapja, segít a fölösleg kiiktatásában és a limitált mennyiség meghatározásában. Alapvető feltételei ezek a gyermek által átlátható és fenntartható rend kialakításához. 2-3 éves korban pedig, amikor már finomabb eszközökkel (apró tészta, lencse stb…) vagy folyadékokkal tevékenykedik, akkor az esetleges feltakarítás is könnyebben megoldható.
- A megszakítás nélküli önálló tevékenykedés elősegíti a nyugodt, koncentrált munka megjelenését és az ismétlést, amin keresztül gyermekünk tökéletesítheti a mozdulatokat, fejleszti képességeit. Egyes tálca vagy kosár ezért tartalmazza az adott tevékenységhez szükséges összes eszközt. A gyermek könnyen önállóan tud dolgozni, nem kell keresgélnie további tárgyakat vagy a felnőttől segítséget kérnie.
- Használatuk fejleszti a gyermek térlátását is. Számára belátni a kijelölt teret és azon belül dolgozni egy komoly feladat. Fejleszti a logikáját is, egyre könnyebben a rendelkezésére álló felületen belül tud tevékenykedni. Az adott feladat logikus sorrendjének megtartásában is segít, különben előfordul, hogy az eszközök nem esnek majd kézre vagy nem férnek el a meghatározott térben.
- Kisebb gyermekeknél (3 éves kor alatt) ezek az első egyszerű eszközök a motorikus képességeket is fejlesztik. A kis kosarak és tálcák megfelelő fogása, mozgatása és hordozása a térben a nagymotorikában játszik fontos szerepet: egyensúlyozás, kéz-kar-szem koordináció és testtartás. Képzeljük el 2 évesünket, ahogy még mindent az egész testével mozgat: törzsét megdöntve a hasára támasztja a tálcákat, kosarakat és úgy viszi őket egyik helyről a másikra. Később megfigyelhetjük ahogy szépen fokozatosan felegyenesedik a pozíció, erősödnek a karok és az egyensúlyérzék stabilizálódik. Már nem támasztja a tárgyakat a hasára, hanem megtartja azokat stabilan. Hasonlóan komoly koordinációt igénylő összetett munka szükséges egy szőnyeg leterítéséhez is: megfogni és földre helyezni, letekerni-feltekerni vagy hajtogatni és a végén a helyére visszarakni.
Hogyan vezessük be a használatukat otthon?
Az első hónapokban gyermekünk egy játszószőnyegen tölti az éber és tevékeny időt néhány puha és kesőbb kemény tárgyakkal körülvéve. Amikor eléri a stabil ülő pozíciót (7-8 hónapos) kezdjük el ezeket a játékokat könnyű, kisméretű kosárkákba és tálcákra helyezni a szőnyeg köré.
A mászó kor kezdetével fel lehet rakni párat alacsony polcra, amit ülő pozícióban is elér gyermekünk.
A járás stabilizálódásával (18 hónapos kortól) el lehet helyezni őket kicsit magasabban, álló pozícióban kényelmesen elérhető szintre.
Körülbelül 2 éves kortól elkezdhetjük gazdagítani a rendelkezésére álló kosarak és tálcák méretét, anyagát és a kapcsolódó fogás formáját (például fogantyús, kézbelebújtatós, fogó nélküli alacson vagy magas peremmel stb). Ebben a korban lehet elhelyezni egy kisméretű feltekerhető szőnyeget a játszótér egyik sarkába. Mutassuk meg gyermekünknek hogyan kell biztonságosan megfogni, lerakni és letekerni a földre, a játék végén pedig visszavinni a helyére. Pár hónap alatt meg fogja tanulni és szokni a használatát.
Remélem akik eddig még nem használták otthon a kosarakat, tálcákat és szőnyegeket kedvet kaptak hozzá!? Aki pedig használja őket, szívesen várom a tapasztalataitokat!
A bejegyzés olvasható a Montessori Edited oldalán is, ide kattints! Örülök, hogy megismerhettem Editet és mindenkinek szeretettel ajánlom a termékeit!
Osszatok meg velünk ti is képeket és élményeket!