Az elmúlt időszakban több olyan családdal kerültem kapcsolatba, akik a legkisebb gyermekekről szerettek volna tanulni: várandós kismamák, kisgyermekes anyukák, kisgyermeknevelők és babysitterek. Sokat beszélgettünk a gyermek fejlődéséről, a felnőtt feladatáról és mindig az volt az érzésem, hogy a legegyszerűbb alap gondolatok érintik meg őket igazán. Pont ezért arra gondoltam, hogy szeretnék veletek megosztani 10 olyan alap pontot, ami nekünk Montessori felnőtteknek teljesen normális ☺!
Rá fogtok jönni ti is a pontokat olvasva, hogy tényleg nem bonyolult és mégis mennyire csodálatos az eredménye.
A következőben tehát megismerhetitek azokat a dolgokat, amiket egyszerűen NEM csinálok a hétköznapokban egy 0-3 évessel Montessori anyaként 😉
- Folyamatosan együtt játszani a gyermekkel! Szeretünk vele együtt játszani persze, de nem vagyunk mi a szórakoztató személyzet és nem mindig mi döntjük el, mikor-mit kell csinálnia. Mindig minden itthoni tevékenységbe bátran bevonjuk a gyermeket, sőt igyekszünk őt elvinni mindenhova, de fontos hagyni neki a nap során időt bőven a szabad önálló tevékenykedésre: nyugodtan saját tempójában haladjon, megtapasztalja a szabad választást és öntevékenyen, aktívan el tudja tölteni az időt egyedül is.
- Nem megyek ki a szabadba, mert rossz idő van! Az év minden időszakában lehet menni, kalandozni, mozogni és felfedezni a világot! Nincsen nem megfelelő idő, csak nem megfelelően felöltöztetett gyermek!
- Telefont/tabletet használni ahhoz, hogy megnyugtassam! Egyszerűen a gyermeknek joga van érzelmei kimutatásához és nekünk fontos feladatunk ennek megfigyelése és megértése. A gyermek mellett kell lennünk és átsegíteni őt a nehéz pillanatokon türelemmel. Emberi kapcsolatok alapján formálódik az ember, ez alap feltétel tehát a nehézségek pillanatában is.
- Megtölteni a lakást sok játékkal! A kevesebb az több, ez a nagy igazság! Nem kell sok egyszerre, de az megfelelő legyen a fejlődési szakaszának és érdeklődésének. Tudjuk, hogy ebben az időszakban a gyermek egyik nagy feladata és érdeklődési köre az őt körülvevő világ megismerése és felfedezése, erre adjunk neki lehetőséget! Konkrét tapasztalatszerzés, konkrét eszközök és tevékenységeken keresztül.☺
- Segíteni őt mindig minden tevékenységben! A hibázás annyira természetesen a fejlődés folyamatának a része, sőt alapja, hogy tényleg semmi szükség állandóan közbelépni és kijavítani őt vagy megcsinálni helyette valamit. Tudjuk azt is, hogy mennyire erősödik az önbizalma, türelme és kitartása, ha nem zavarjuk meg azt a természetes folyamatot.
- Büntetni vagy jutalmazni a gyereket! A gyermek élete első 3 évében fáradhatatlanul aktív, minden érdekli őt, ezért semmi szükség arra, hogy külső befolyásolással vagy megfélemlítéssel próbáljuk meg őt rávenni valamire. 😉
- Megzavarni őt, amikor koncentrál! A koncentrációkészség alapja ebben az időszakban alakul ki életünk során. A kulcs pont abban rejlik, hogy a gyermeknek természetesen igénye van a nyugalomra, hogy „hagyjuk őt békén” és rátalál a koncentráció útjára az ismétlésen keresztül önmaga. Természetesen ehhez kell a megfelelő környezet és abban a finom és visszahúzódó felnőtt.
- Azt mondani neki, hogy „Ne sírjál!” Arra koncentrálunk inkább, hogy mi lehet a probléma és mire van szüksége. Ha nem sír, attól még nincs megoldva az, ami kiváltotta a sírást. A gyermek élete első éveiben a sírással kommunikál velünk, szeretne valamit tudatni. Valahogy úgy tudnám ezt lefordítani, mintha egy 10 évesnek azt mondanánk „Ne beszélj, ne mondj el nekem semmit és akkor minden ok! ☹
- Dicsérni őt folyamatosan mindenért! A gyermek tökéletes tudja, ha valami sikerült neki! Nincs szükség külső értékelésre. Sőt a mi beavatkozásunk inkább arra irányul, hogy ő hogy érzi magát és milyennek találta azt, amit éppen elvégzett: Nehéz volt vagy könnyű? Neked tetszik? A siker láttán pedig természetesen együtt örülünk vele.
- Siettetni őt! A gyermek tempója nem olyan, mint a felnőtté. Mi már felnőttünk, természetesen mindent meg tudunk csinálni gyorsabban és jobban nála … de most ő következik, neki kell elsajátítania az összes képességet, ami a fejlődéssel jár. Ő járja ezt az utat, nem mi, hagyni kell őt nyugodtan gyakorolni, próbálkozni és tanulni a hibáiból.
Egyszerű 10 pont, ami tökéletesen segít nektek a hétköznapokban … ha ezeket elkezditek jól és tudatosan alkalmazni, már nagy gond nem lehet! Bátran, bízzatok a legkisebbekben, ők tényleg mutatják nekünk az utat. Üljünk le megfigyelni őket és tanulni tőlünk minden nap, napról napra!
Ha szeretnéd elmélyíteni a tudásod és még nem végezted el az Alap Online Montessori tanfolyamot, akkor ez a lehetőség Neked szól. A visszajelzések alapján átalakítottuk a tanfolyam menetét. Saját időbeosztásodnak megfelelően végezheted, nincs online bejelentkezés. Minden leckét, videót és előadás anyagot hetente megkapsz emailben. A tanfolyam végén lehetőséged van online is kérdezni egy személyes konzultáció keretén belül. A tanfolyamra emailben tudsz jelentkezni: info@montessorimindenkinek.com
A tanfolyamot ajándékba is adhatod, jelezd a megrendelésnél és egy virtuális ajándék kártyát küldünk, amit kinyomtathatsz vagy elküldhetsz az ajándékozottnak.
A tanfolyam tematikáját itt találod.