Ma már szerencsére egyre szélesebb körben használják a különféle mozgatható naptárakat otthon, bölcsődében és óvodában. Maria Montessori mindig olyan eszközöket fejlesztett ki a gyermekeknek, amiket képességeikhez mérten tudtak egyedül használni, megérteni és átlátni. Lehetővé tette, hogy konkrétan kézzel fogható legyen számukra minden, még a megfoghatatlan is, ilyen például az idő múlása.
Már körülbelül 2 éves kortól elkezdhetjük mi is otthon. Elég elsőre egy egyszerű naptár, ami egy hetet ölel fel. Lehet papírból, szövetből vagy esetleg mágneses tábla is. Bejelölhetjük rajta az ismétlődő programokat (uszoda, játszóház vagy a vasárnapi ebéd a nagyszülőknél). Készíthetünk hozzá mozgatható elemeket, például: időjáráshoz nap, felhő vagy eső rajzot. Így reggelente megfigyelhetjük együtt a gyermekkel milyen az idő és a megfelelő jelet felrakhatjuk a naptárra. Ez segít a reggeli rutin kialakításában is, például: hozzákapcsolhatjuk a megfelelő ruha kiválasztását.
Később, körülbelül 3 éves kortól kiegészíthetjük a naptárat fokozatosan: évszakokkal, hónapokkal és a napokkal. Így lehetősége lesz a gyermeknek megfigyelni ahogy a napokból összeállnak a hetek, azokból a hónapok, az évszakok és végül a teljes év. Figyeljünk oda, hogy minden napnak és évszaknak meglegyen a saját színe, így szemmel látható lesz ahogy kapcsolódnak a hetek és azok ismétlődnek, hónapokat alkotnak és azok évszakokat egy éven belül.
Nyugodtan írjuk fel a naptárra az első perctől kezdve írott betűvel helyesen a napok, hónapok és évszakok neveit, akkor is ha nem tud még olvasni a gyermekünk. Eleinte természetesen a színeket fogja követni, ugyanakkor segít neki a vizuális memorizálásban és a korai írott jelek felismerésében. Nekünk lehetőségünk lesz azonnal felismerni a bontakozó érdeklődést a betűk felé, ami a kezdetét jelzi ennek a nagyon fontos szenzitív periódusnak.
Tovább lehet használni egy ilyen összetett és teljes mozgatható naptárat általános iskolában is. Segít az olvasásban, az idő múlásával kapcsolatos összefüggések megértésében és a megfelelő elnevezések memorizálásában. Esetleg ki lehet egészíteni a naptárat kozmikus elemekkel: Föld forgása a Nap körül, Hold fogyatkozása és dagadása stb…
Próbáljátok ki ti is, nagyon fogja élvezni az egész család! Ne felejtsetek küldni képet a ti mozgatható naptáratokról is 🙂
Én megosztom veletek az én 5 éves kisfiamét! 🙂