Mit szerezzünk be hozzá?
Egy alacsony szegélyű boboz vagy tálca
Ételfogó csipesz
2 edény
4-5 apróság, amit fel lehet venni a csipesszel – adok erre is tippeket
Ajánlott életkor
Körülbelül 1-1,5 éves kortól
Hogyan mutassuk meg a gyermeknek:
Készítsük elő gondosan az eszközöket a tálcára.
Amikor készen állunk, hívjuk oda magunkhoz a gyermeket és kérdezzük meg szeretné-e megnézni, hogy mire lehet használni ezeket a tárgyakat. Mutassuk be mi a gyermeknek finoman és lassan a feladatot. Figyeljünk oda, hogy jól lássa minden mozdulatunkat.
Fogjunk meg a csipeszt markoló vagy 3 újjas fogással, ez a mérettől függ. Például egy kockacukor csipeszt 3 újjas fogással fogunk, míg egy nagyobb húsfogó/bbq csipeszt markoló fogással. Lassú mozdulattal mutassuk meg a gyermeknek, ahogy összenyomjuk. Fontos, hogy jól lássa a kezünket és ahogy szétnyílik a nyomásra. Ismételjük meg ezt a mozdulatot néhányszor. Ezután fordítsuk a csipeszt az apró tárgy fölé, fogjuk azt meg és rakjuk át az egyik tálból a másikba. A feladatot balról jobbra végezzük. Amikor befejeztük szépen sorban rakjuk vissza a tárgyakat az első edénybe.
Amikor végeztünk a feldattal elkezdheti gyermekünk szabadon a munkát. Ha esetleg csak egy apróságot pakol ide-oda a csipesszel vagy egyéb variációt talál ki hagyjuk nyugodtan, ne zavarjuk meg, ne javítsuk ki. Akkor se zavarjuk meg, ha lerakja a csipeszt és csak öntögeti a tárgyakat.
Amikor befejeztük a tevékenységet, mutassuk meg gyermeküknek, hogy hol lesz a helye, ahova vissza kell mindig tenni a tálcát. Tudni fogja, hogy a jövőben, amikor csak szeretné megtalálja és önállóan tud vele dolgozni.
Mit fejlesztünk ezzel?
Ezzel az otthon nagyon könnyen megvalósítható feladattal gyermekünk fejleszti a finom motorikát, a szem-kéz koordinációt és gyakorolhatja a türelmet és pontosságot. A feladat elősegíti a koncentrációt, lehetőséget nyújt az ismétlésre és így a mozdulatok tökéletesítésére. Megismerkedik a csipesz használatával, ami egy hasznos hásztartási eszköz, tehát segít az önállóságban az asztalnál.
Jótanács!
Eleinte figyeljünk oda arra, hogy a csipesz nagy és puha nyomású legyen. Észre fogjuk venni, hogy nem csak a markoló fogást fogja előnyben részesíteni, hanem az is lehet, hogy két kézzel fogja először végezni a feladatot. Próbáljunk ki mindent eszközt mielőtt odaadjuk a gyermeknek, utána pedig figyeljük meg alaposan az ő mozdulatait!
Az is nagyon fontos, hogy mit adunk neki apró tárgynak. Először készíthetünk pár szivacskockát könnyen az otthoni mosogatószivacsból vagy tökéletesek az apró szövet/filc golyók is. A puha eszközök azért fontosak, mert még gyakorolnia kell a nyomás erősségét: a túl kemény tárgyak kipattanhatnak vagy kieshetnek a csipeszből.
Miután belejött a mozdulatba adhatunk neki keményebb és különböző méretű eszközöket.